OBD چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 OBD مخفف OnBoard Diagnostics است یعنی عیب یابی آنبورد (!) , مفهوم اون به زبان ساده اینکه مدار ECU به خودرو و تمامی اتصالات لازم وصل باشه و در عین حال بتونیم اونرو عیب یابی کنیم. از دید تعمیرکارها و تکنسینهای نسبتا مطلع , OBD اسم یک نوع کانکتوره که روی برخی ماشینها قرار گرفته و با استفاده از چندتا از پینهای اون عیب یابی انجام می شه. ولی موضوع پیچیده تر از این حرفهاست : ECU : مخفف عبارات Electronic Control Unit یا به روایت دیگر Engine Control Unit است. این واحد یک مدار کاردرست میکروکنترولریه که جزء لاینفک هر خودروی انژکتوری ( حتی پیکان انژکتوری مسافرکشهای خودمون !) به حساب میاد. البته مدل باستانی اون رو می تونین روی تراکتورها و ماشینهای سنگین دیزلی قدیمی ببینین که بصورت مکانیکی میزان پاشش انزکتور ها را با توجه به دورموتور تنظیم میکنه که دراصطلاح عموم “پمپ انژکتور” گفته می شد و جالب اینکه هنوز هم صنف “تعمیرکار پمپ انژکتور” یکی از شغلهای پردرآمده که کارشون هم فقط تعمیر این پمهاست. ولی ECU خیلی گسترده تر از این حرفهاست و تمامی رفتارهای موتور را برعهده دارد. یکی از وظایف ECU اینه که درصورت درخواست “عیب یاب” و یه قول تعمیرکارها “دیاگ” , اطلاعات لازم را به خارج از ECU ارسال کند. این داده ها با توجه به دستورات مختلفی که از دیاگ به ECU ارسال می شود , آماده شده و در جواب برگردانده می شود. البته باید دقت داشت که ECU فقط منحصر به موتور نیست و بسته به مدرن بودن خودرو می تونه برای هرکدوم از بخشهای خودرو هم جداگانه طراحی بشه, مثل : گیربکس اتوماتیک, ایربگ, سیستم تعلیق (!) و … درنگاه اول , مخصوصا برای کسانی که اطلاعات خوب میکروکنترولری دارند , طراحی ECU میتونه نسبتا ساده بنظر بیاد ولی اینکار مستلزم اطلاعات دقیق و عمیق از کارکرد موتور , دینامیک حاکم بر آن, مدلهای کنترلی , الکترونیک , تسلط بر اصول نرم افزارهای بلادرنگ و از همه مهمتر داشتن یک تیم منسجم طراحی است و به همین دلیل شرکتهای معدودی در دنیا ECU طراحی می کنند.

امروزه کنترل موتور خودروها به جهت افزایش توان و کاهش مصرف سوخت – آلودگی، توســـط یک برد الکترونیکی هوشمند با تعدادی حسگر و محرک انجام می گیرد. این سیستـــــــــم به سبب پیچیدگی های خاص خود، مجهز به بخشعیب یاب روی برد بوده که عیب یابی خودکار سیستم را بعهده دارد.  عیب یاب روی بـــرد می تواند با کامپیوتر ارتباطبرقرار کرده و گزارش دهد. نرم افزار عیب یاب با قابلیت نمایش عیوب، پارامتــــــرها ( دور موتور، دمای آب و…) وتست محــــرک های موتـــــور، از تمام خودروهای انژکتوری ساخت ایران و خارجی پشتیبانی  کرده و قابلیت ارتقأ برایپشتیبانی تمامی خودروهای داخل کشور و خارجی  را دارد .

توجه داشته باشید که :
۱- همه خودرو ها از استاندارد obdii استفاده نمیکنند . بعضی ها  Preobiiو obdi و eddl و …
۲- در خود استاندارد obdii انواع روش ارتباط موجوده مثل : l ine- iso -k line و …
۳- در حالت استاندارد شما فقط میتونید اطلاعات پایه هر ecu رو بخونید و برای هر خودرویی نرم افزار هم خودرو لازمه
و …

ساعت کاری

ساعات کاری فروشگاه همه روزه  بغیر از ایام تعطیل

  • شنبه تا چهارشنبه : 9 صبح - 5 بعدظهر
  • پنجشنبه : 9 صبح - 2 بعدظهر

امار بازدید

 

>

درباره ی ما

گروه فنی و مهندسی ایروبید (Eirobid) یکی از بزرگترین و فعالترین مجموعه های تامین کننده سخت افزار و نرم افزار های خودرویی میباشد. هدف ما رساندن با کیفیت ترین دیاگ های خودرو های وارداتی به دست تعمیرکاران عزیز با گارانتی و پشتیبانی معتبر میباشد امید است در این راه قدم های مثبتی برای مشتریان عزیز خود برداریم.

تماس با ما

  • تهران آزادی،نرسیده به خوش،پلاک204
  • شماره تماس کارشناس فروش:09129735256
  • شماره تماس کارشناس پشتیبانی:09120146259
  • ایمیل : info[at]irobd.com
تمامی حقوق سایت متعلق به گروه مهندسی ایروبید میباشد و هرگونه کپی از مطالب سایت پیگرد قانونی دارد.

جستجو